-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KAJUKENBO  je hybridní bojové umění, které bylo primárně sestaveno z technik karate, juda, jiujitsu, čínského boxu (kung-fu) a kempo. Jeho počátky se datují v období po druhé světové válce na Havajských ostrovech. Původním cílem bylo vytvořit velmi tvrdé a efektivní bojové umění, které pomůže vítězit při pouličních konflktech. 

Kajukenbo je bojové umění, které si stále dřží tradiční hodnoty z původních stylů, ale současně není konzervativní ke svému rozvoji. V Kajukenbu jsou kata beze zbraní i s nimi, a technické stupně jako v jiných bojových uměních. Ale protože se jedná o hybridní bjové umění, je otevřené všemu, co ho dokáže obohatit a zlepšit. Přestože existují definované základy, každý cvičenec si může vytvořit pro sebe upravenou verzi.

Kajukenbo se postupně obohatilo o techniky z dalších bojových stylů, například Escrima či Pentajk Silat. je vhodné jak pro úplné začátečníky, tak i pro vyznavače jiných bojových umění. Už ze své podstaty je zajímavou cestou rozvoje pro karatisty, judisty, taekwondisty, boxery a pro všechny další. Každý se může naučit něco nového nebo obohatit svými znalostmi a zkušenostmi ostatní. Zejména proto, že nabízí komplexní aplikace a kombinace technik za účelem efektivní sebeobrany. 

Při výuce Kajukenba úspěšně spolupracujeme s AsiaBudoCenter Slovakia, zejména pak s pány Ivanem Spišiakem, Peterem Žákem, Jaro Juhásem a dalšími jejich kolegy.

Hlavní instruktor Akademie obrany Marian Němec je od roku 2018 generálním sekretářem Kajukenbo pro Českou republiku zastupující ICKKF (International Chinese Kempo and Karate Federation)